http://www.transporttm.pl/news/647/18/MAN-TGX-Truck-of-the-Year-2021

Pojazdy ciężarowe

MAN TGX Truck of the Year 2021!

24-11-2020

Jury, w skład którego wchodzi 24 branżowych dziennikarzy reprezentujących najważniejsze europejskie specjalistyczne czasopisma poświęcone tematyce pojazdów ciężarowych, nagrodziło nową ciężarówkę MAN TGX za wyjątkowe osiągnięcia pod względem komfortu jazdy, warunków pracy i przebywania w kabinie, bezpieczeństwa, zapewnienia efektywności zużycia paliwa, możliwości połączeń, innowacyjnych usług oraz filozofii leżącej u podstaw systemu obsługi i wyświetlania danych.„Tytuł International Truck of the Year jest wyrazem ogromnego uznania dla wspaniałej pracy zespołu firmy MAN. Od ponad 5 lat zespół miał tylko jeden cel: zaprojektować i wprowadzić na drogi najlepszy dla kierowców i naszych klientów pojazd ciężarowy. Przyznana nam renomowana nagroda jest tego odzwierciedleniem: cel został osiągnięty” - powiedział z zadowoleniem dr Andreas Tostmann, prezes zarządu spółki MAN Truck & Bus, podczas wirtualnej uroczystości wręczenia nagrody z rąk przewodniczącego jury ITOY Gianenrico Griffiniego.

Od lutego 2020 r. członkowie jury mieli możliwość dokładnego poznania nowego MAN TGX. Oprócz komfortu jazdy docenili oni także stanowisko pracy kierowcy, m.in. bardzo dobrą czytelność całkowicie cyfrowo wyświetlanych wskaźników i parametrów. Zwrócili też uwagę na intuicyjną obsługę funkcji związanych z jazdą i mediami dzięki nowej, regulowanej wielofunkcyjnej kierownicy i innowacyjnej funkcji jednostki sterującej MAN SmartSelect. Jurorzy ITOY pozytywnie ocenili też komfort przebywania w nowej kabinie. Podczas jazd testowych mogli się również przekonać o wyjątkowej efektywności układu napędowego spełniającego normy Euro VI d, który także dzięki udoskonalonej pod względem aerodynamicznym kabinie i zastosowaniu jeszcze bardziej przewidującego, opartego na GPS tempomatu MAN EfficientCruise pozwala na ograniczenie zużycia paliwa nawet o 8,2% w stosunku do poprzedniej wersji pojazdu. Uwadze jury nie umknął także wysoki poziom bezpieczeństwa jazdy. Zastosowane liczne systemy, takie jak oparte na radarze systemy wspomagania przy skręcaniu i przy zmianie pasa ruchu, system utrzymania pasa ruchu lub asysta podczas jazdy w korku, ułatwiają pracę kierowcy, a także w istotny sposób przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Eksperci nagrody ITOY uznali nowy pojazd MAN TGX za bardzo postępowy i zaawansowany ze względu na zapewnienie licznych połączeń dzięki niespotykanej w segmencie pojazdów użytkowych wyjątkowej architekturze systemu elektronicznego i związanej z nim oferty usług cyfrowych.

„Nowy MAN TGX jest bardzo zaawansowany pod względem komfortu jazdy, efektywności zużycia paliwa, możliwości licznych połączeń oraz komfortu odczytu wartości parametrów i obsługi. Powody przyznania mu tytułu „Truck of the Year 2021” są zatem oczywiste. Nowy MAN TGX jako przyszłościowy pojazd ciężarowy odpowiada na wszystkie potrzeby transportowe dziś i jutro”, tak przewodniczący ITOY, Gianenrico Griffini, podsumowuje werdykt ogłoszony w imieniu jury podczas uroczystości wręczenia nagrody.

Zgodnie z regulaminem corocznej nagrody International Truck of the Year, jest ona przyznawana nowemu pojazdowi zaprezentowanemu w ostatnich 12 miesiącach, który w największym stopniu przyczynia się do zrównoważonego rozwoju drogowego transportu towarowego. Przy ocenie brane są pod uwagę takie kryteria, jak nowe rozwiązania techniczne i udoskonalenia, a także innowacyjne rozwiązania na rzecz poprawy ekonomiczności, bezpieczeństwa i poszanowania środowiska.

„Simplifying Business” – kierowca i właściciel firmy w centrum uwagi

W lutym 2020 r. spółka MAN Truck & Bus po raz pierwszy zaprezentowała publicznie pojazdy MAN nowej generacji, a od wczesnej wiosny nowe pojazdy z lwem na kratce chłodnicy są dostarczane klientom w całej Europie. Od momentu powstania pierwszych koncepcji pojazdów firma MAN zwracała się regularnie do 300 firm transportowych i 700 kierowców z prośbą o opinię na temat oczekiwań w stosunku do nowych pojazdów ciężarowych. Uzyskane odpowiedzi i uwagi zostały uwzględnione przy tworzeniu koncepcji pojazdów MAN nowej generacji. Dzięki temu nowe pojazdy jeszcze bardziej koncentrują się na potrzebach przedsiębiorstw w zakresie efektywności wykorzystania pojazdów i zużycia paliwa, a kierowcom zapewniają wyjątkowo ergonomiczne stanowisko pracy, wysoki poziom bezpieczeństwa i idealne warunki do wypoczynku podczas przerw.

Od początku celem tych starań było ułatwienie codziennej pracy kierowcom i przedsiębiorstwom, zwłaszcza w kontekście coraz większych wyzwań, do których należy zaliczyć wzrastający wolumen przewożonych ładunków i równocześnie coraz ostrzejsze wymagania w stosunku do emisji CO2, pogłębiający się deficyt kierowców na rynku i postępująca cyfryzacja procesów logistycznych. Dzięki pojazdom MAN nowej generacji cel ten został osiągnięty. Koncentrują się one na potrzebach kierowcy oraz zapewniają efektywność, bezpieczeństwo i przystosowanie do przyszłych wyzwań. Jako mocny i kompetentny partner, MAN wyznacza także nowe standardy. Stosuje przy tym nową logikę produktu nastawioną na konkretne przeznaczenie pojazdu i wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie branżowe w zakresie różnych zastosowań i zabudów pojazdów. Pojazdy MAN nowej generacji, wraz z solidną siecią stacji serwisowych MAN i innowacyjnymi usługami cyfrowymi w warsztatach, które mają zapewnić optymalną dostępność pojazdów, tworzą silny jak lew kompleksowy pakiet idealnie dostosowany do realizacji konkretnego zadania transportowego. Pakiet ten ułatwia pracę kierowcom i firmom transportowym. Wszystko zgodnie z głównym hasłem MAN: „Simplifying Business”.

Nagroda ITOY należy do najbardziej prestiżowych nagród w branży pojazdów użytkowych. Organizacja „International Truck of the Year” została powołana do życia w 1977 r. przez brytyjskiego dziennikarza branżowego Pata Kennetta. Dzisiaj obejmuje ona 24 jurorów reprezentujących wiodące czasopisma transportowe w całej Europie. Grupa ekspertów, w skład której wchodzą członkowie jury, została dodatkowo poszerzona o ekspertów stowarzyszonych z Chin, Indii, RPA, Australii, Brazylii, Japonii i Iranu, aby uwzględnić inne ważne rynki towarowego transportu drogowego na świecie. Celem corocznej nagrody International Truck of the Year jest wyróżnienie nowego pojazdu ciężarowego, który w istotny sposób przyczynia się do zrównoważonego rozwoju drogowego transportu towarowego. Przy wyborze zwycięskiego pojazdu renomowani w tej branży jurorzy uwzględniają nowe rozwiązania techniczne i udoskonalenia, a także innowacje, które mają bezpośredni wpływ na poprawę ekonomiczności, bezpieczeństwa i poszanowania środowiska. Grono 24 dziennikarzy branżowych z wiodących czasopism poświęconych pojazdom użytkowym, wraz z 8 członkami stowarzyszonymi, reprezentuje w sumie ponad milion czytelników.