http://www.transporttm.pl/news/635/18/Zarzad-MAN-planuje-nowa-przyszlosc

Pojazdy ciężarowe

Zarząd MAN planuje nową przyszłość

16-09-2020

Zarząd spółek MAN SE i MAN Truck & Bus SE poinformował radę pracowniczą o planach reorganizacji przedsiębiorstwa. Celem transformacji jest zdecydowane rozwinięcie cyfryzacji i automatyzacji w spółce MAN Truck & Bus i zapewnienie jej stałej dochodowości. Spółka ma w przyszłości koncentrować się na alternatywnych układach napędowych.W połowie tego 10-lecia firma powinna należeć do grona wiodących producentów pojazdów użytkowych z napędem elektrycznym i wodorowym. Pozwoli to na spełnienie regulacji Unii Europejskiej dotyczących emisji CO2 i pozostanie zrównoważonym, innowacyjnym przedsiębiorstwem. Bazując na obecnych technologiach i strukturach firma nie byłaby w stanie za kilka lat realizować tego modelu biznesowego. MAN musi przeprowadzić gruntowną restrukturyzację, by inwestować w rozwiązania istotne dla przyszłości, czyli alternatywne układy napędowe, cyfryzację i automatyzację. Celem tych działań jest trwała poprawa sytuacji dochodowej firmy. Kryzys spowodowany koronawirusem pogorszył i tak już napiętą sytuację przedsiębiorstwa: w I półroczu MAN Truck & Bus wykazała stratę w wysokości 387 mln euro.

Dotychczasowe plany przewidują redukcję nawet 9,5 tys. miejsc pracy we wszystkich działach przedsiębiorstwa w Niemczech, Austrii i na świecie. Zakłada się częściowe przeniesienie procesów projektowania i produkcji do innych lokalizacji. „Przedmiotem rozmów będą zakłady produkcyjne w Steyr, Plauen i Wittlich” – głosi komunikat, co należy rozumieć jako zapowiedź ich zamknięcia lub sprzedania. Szczegóły będą omawiane z przedstawicielami pracowników. Prezes zarządu spółki MAN Truck & Bus SE Andreas Tostmann powiedział: „Stoimy przed ogromnymi wyzwaniami spowodowanymi rewolucją technologiczną w zakresie cyfryzacji, automatyzacji i alternatywnych układów napędowych. MAN Truck & Bus wymaga restrukturyzacji, aby zdecydowanie poprawić innowacyjność i rozwój cyfryzacji oraz zapewnić firmie stałą dochodowość. Dzięki tym działaniom zabezpieczamy przyszłość przedsiębiorstwo w szybko zmieniającym się świecie. Zarząd podejmie wszelkie starania, by MAN nadal należał do najlepszych producentów autobusów i pojazdów ciężarowych na świecie. Dlatego zwróciliśmy się do organizacji reprezentujących pracowników z prośbą o przyjęcie naszego zaproszenia do rozmów”.

Zapowiedzi zarządu poprzedziły wizyty Andreasa Tostmanna w zakładach MAN, w tym w Niepołomicach i Starachowicach. Oba wywarły na nim bardzo dobre wrażenie, co pozwala przypuszczać, że będą beneficjentami planowanej restrukturyzacji.