http://www.transporttm.pl/news/505/17/Berlin-zamawia-przegubowe-elektrobusy-Solaris

Autobusy

Berlin zamawia przegubowe elektrobusy Solaris

18-03-2019

Flotę berlińskiego operatora transportu publicznego BVG zasili 15 autobusów elektrycznych Solaris Urbino 18. Dołączą do 20 krótszych elektryków zamówionych w poprzednich latach.BVG, jeden z największych przewoźników miejskich w Europie, w latach 2015-2018 zamówił 20 elektrycznych Solarisów o długości 12 m. Pod koniec II kwartału 2020 r. dołączy do nich 15 przegubowych Urbino 18 electric. Będą to pierwsze przegubowe autobusy elektryczne w stolicy Niemiec. Wartość kontraktu, wraz z infrastrukturą uzupełniania energii, wynosi 13,2 mln euro.

Zamówione pojazdy będą przewozić do 99 pasażerów, uzupełniając energię w wybranych miejscach miasta przez tzw. odwrócony pantograf (opuszczany do dachu ze stacji ładowania) i w zajezdni za pomocą złącza Plug-in. W pojazdach zostaną zamontowane baterie Solaris High Power o pojemności 174 kWh. Jednostkę napędową będzie stanowić oś ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi. Oświetlenie autobusu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz zostanie wykonane w technologii LED. Ogrzewanie będzie elektryczne, a klimatyzacja wyposażona w pompę ciepła.

Autobusy z logo zielonego jamnika są bardzo dobrze znane mieszkańcom Berlina. Polski producent dostarczył ich tam od 2000 r. już ponad 300, w tym 5 elektrycznych. Kolejnych 15 Urbino 12 electric uzupełni flotę BVG jeszcze w tym roku, a w 2020 r. zostanie dostarczonych 15 przegubowych Urbino 18 electric.

Liczba elektrycznych Solarisów dotychczas dostarczonych lub zamówionych przez niemieckich klientów wynosi już blisko 100. Wożą mieszkańców w: Berlinie, Brunszwiku, Dreźnie, Düsseldorfie, Frankfurcie, Fürth, Hamburgu, Hanowerze, Lahr, Norymberdze i Oberhausen.