http://www.transporttm.pl/news/472/17/Solarisy-znow-pojada-do-Rygi

Autobusy

Solarisy znów pojadą do Rygi!

26-11-2018

I to z rozmachem: do stolicy Łotwy trafi 88 przegubowych Urbino. Jest to kontynuacja kontraktu ramowego z 2013 r., przewoźnik Rigas Satiksme skorzystał z opcji powiększenia pierwotnego zamówienia. Pierwsze 10 autobusów będzie jeździło ulicami Rygi już w przyszłym roku.Podpisana w 2013 r. kilkuletnia umowa ramowa dotyczyła dostawy do Rygi 175 autobusów Solaris. Do tej pory producent dostarczył w jej ramach 140 pojazdów z napędem dieslowskim. Dzięki nowemu kontraktowi do końca 2020 r. ta liczba zwiększy się do 228. Łączna wartość zamówienia wynosi ok. 35 mln euro.

Zamówione autobusy w wersji 18-metrowej będą wyposażone w silniki diesla o pojemności 10,8 l i mocy 250 kW oraz automatyczną skrzynię biegów. Na ich pokład wejdzie maksymalnie 150 pasażerów. W ramach tej dostawy autobusy zostaną dodatkowo wyposażone w system odzysku energii oraz wiele udogodnień dla kierowców i pasażerów. Komfort jazdy w najbardziej upalne dni zapewni klimatyzacja, a bezpieczeństwo nowoczesny system monitoringu, składający się z 10 kamer na zewnątrz i w środku autobusu. Pasażerowie będą mogli korzystać z portów USB do ładowania urządzeń mobilnych. Urbino 18 zostaną wyposażone w systemy teleinformacyjne, które mają 4 kanały komunikacji (GSM, WiFi, Tetra i GPRS), a także w pulpity w kabinie, które poza standardowymi komunikatami będą informowały kierowców m.in. o ciśnieniu i temperaturze w oponach.

Do tej pory producent dostarczył na Łotwę łącznie 528 pojazdów, z czego 455 do Rygi. Wśród realizowanych w tym kraju zamówień jest m.in. dostawa 10 trolejbusów z bateriami i dodatkowym wodorowym ogniwem paliwowym pozwalającym na jazdę poza siecią trakcyjną.

To nie jedyne wykonywane obecnie zamówienie Solarisa w krajach nadbałtyckich. Producent kończy dostawę 150 autobusów z napędem spalinowym do Wilna. W trakcie realizacji jest także dostawa 41 trolejbusów do stolicy Litwy. Ponadto firma niedawno podpisała kontrakt na dostawę do Kowna aż 85 trolejbusów w 2019 r.

Umowa obejmie dostawę kolejnych 88 przegubowców, Rigas Satiksme zdecydowała się na skorzystanie z prawa opcji i powiększyła zamówienie sprzed 5 lat o 53 pojazdy.