http://www.transporttm.pl/news/467/126/Nowa-sortownia-DPD-Polska

Samochody dostawcze

Nowa sortownia DPD Polska

20-11-2018

DPD Polska otworzyła w Parzniewie pod Warszawą sortownię o docelowej wydajności nawet 250 tys. paczek na dobę. Będzie obsługiwała region warszawski oraz obszar Polski północnowschodniej i wschodniej. Inwestycja umożliwi liderowi polskiego rynku kurierskiego zwiększenie potencjału logistycznego i dostosowanie się do tempa wzrostu e-commerce.Nowa sortownia dysponuje magazynem o powierzchni ponad 11 tys. m2 i niespełna 3 tys. m2 powierzchni biurowej. Do obsługi paczek udostępniono 120 bram, a plac manewrowy zajmuje ponad 4,6 ha. Dwupoziomowy sorter firmy VanRiet, wyposażony w 20 teleskopowych przenośników taśmowych, ma wydajność 15 tys. paczek standardowych/h. Dodatkowo, sortownia jest wyposażona w 2 linie do obsługi paczek niestandardowych o wydajności ok. 6 tys./h oraz 2 taśmy do małych paczek i foliopaków, o wydajności ok. 10 tys. szt./h.

Sortownia rozpoczęła działalność z końcem października br. i będzie rozwijała się w 3 fazach. Pierwsza, rozruchowa, została zakończona. Obecnie, w 2. etapie, który potrwa do końca stycznia 2019 r., sortownia obsługuje 70-80 tys. paczek na dobę. W 3. fazie, która powinna zakończyć się wraz z I kwartałem 2019 r., będzie obsługiwanych do 150 tys. paczek. W okresie najbliższego szczytu sortownia planuje dzienną przepustowość ok. 130 tys. paczek. Docelowa wydajność wynosi do 250 tys. paczek na dobę.

Sortownia ma znacząco zwiększyć potencjał operacyjny DPD Polska. Nowy model logistyczny zakłada w pewnym stopniu decentralizację procesów logistycznych. Dzięki krótszym dystansom pomiędzy oddziałami a sortownią w Parzniewie efektywność przewozów jest wieksza, a firma lepiej przygotowana do rosnących wolumenów w wyniku ekspansji e-commerce. DPD Polska planuje dalszy rozwój infrastruktury w tym modelu. „Odległości pokonywane przez naszą flotę pomiędzy Warszawską Sortownią Regionalną a oddziałami są krótsze, przez co bieżące działania są sprawniejsze i bardziej rentowne, a także mniej obciążające dla środowiska naturalnego, co jest jednym z priorytetów CSR dla DPDgroup – mówi Rafał Nawłoka, prezes zarządu DPD Polska. DPDgroup doręcza codziennie 4,8 mln przesyłek na całym świecie w sposób neutralny dla środowiska. Jest siecią kurierską holdingu GeoPost, który należy do poczty francuskiej La Poste. GeoPost w 2017 r. zanotowała przychody w wysokości 6,8 mld euro.

Sortownia zatrudni docelowo ok. 250 pracowników, z czego 25% będą stanowić kobiety. Procesy zaprojektowano tak, by praca była efektywna i lżejsza fizycznie. „Sortownia w Parzniewie jest jednym z nowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Oprócz zaawansowanych urządzeń i sorterów jest wyposażona w komfortową część socjalną i biurową. Nasi pracownicy mają do dyspozycji m.in. wygodną szatnię z prysznicami, stołówkę, a także strefy relaksu, w których mogą skorzystać z foteli z masażem i konsol do gier. Biura z kolei są wyposażone m.in. w szybkie łącza Wi-Fi i bezprzewodowe ładowarki smartfonów” – dodaje Rafał Nawłoka.

DPD Polska ma w nowym obiekcie nowoczesny system szkolenia opierający się na Rzeczywistości Rozszerzonej, opracowany przez firmę 4Experience, z którego korzystają nie tylko nowozatrudnieni, ale także pracownicy z dłuższym stażem. Ta nowoczesna metoda pozwala zapoznać się z procesami, jakie zachodzą w magazynie i nauczyć wszystkich czynności przy zachowaniu bezpieczeństwa.

Głównym wykonawcą obiektu w Parzniewie była spółka Hillwood, dostawcą urządzeń m.in. firmy VanRiet, Amsort i Budde. Magazyn zaprojektowano w modelu „Build to suite”, który zakłada dostosowanie budynku do wcześniej sparametryzowanych urządzeń pod potrzeby zamawiającego.