http://www.transporttm.pl/news/463/126/Bosch-testuje-wynajem-elektrycznych-samochodow-dostawczych

Samochody dostawcze

Bosch testuje wynajem elektrycznych samochodów dostawczych

31-10-2018

Prawie 2 mln mieszkańców Niemiec korzysta z szybkiego wynajmu samochodu za pomocą aplikacji, a liczba ta stale rośnie. Bosch wprowadza na tamtejszym rynku usługę udostępniania elektrycznych samochodów dostawczych.Rynek usług carsharingowych już dawno przestał być niszowy. Do 2025 r. ma on mieć36 mln użytkowników na świecie (wg Frost & Sullivan). Coraz więcej mieszkańców, zwłaszcza dużych miast, korzysta z usług wypożyczania pojazdów za pomocą aplikacji, by zarezerwować pojazd o dowolnej porze dnia i nocy. Wraz z firmą toom Baumarkt, spółką niemieckiej grupy REWE, Bosch przetestuje usługę w centrach budowlano-ogrodniczych, a więc tam, gdzie są potrzebne pojazdy, którymi można przewieźć ciężkie i nieporęczne zakupy. Z ponad 330 sklepami, toom Baumarkt jest jednym z czołowych graczy w niemieckiej branży składów budowlanych. Od grudnia w 5 wybranych sklepach klienci za pomocą aplikacji na smartfonie będą mogli zarezerwować elektryczny samochód dostawczy, którym przewiozą np. kamienne płyty, rośliny balkonowe czy puszki z farbą. Zwrot samochodu będzie możliwy na tej samej stacji, z której kupujący go odebrał.

Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, że użytkownicy będą płacić stałą stawkę godzinową, która obejmuje zarówno przebieg, jak i ładowanie akumulatorów, co jest często mniej kosztowne niż klasyczny wynajem samochodu. Ponadto cały proces od wypożyczenia do zwrotu jest całkowicie cyfrowy, bez papierkowych formalności. „Jako firma zaangażowana w zrównoważony rozwój zawsze staramy się zwiększać nasz wkład w ochronę środowiska, dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy teraz zaoferować naszym klientom ekologiczny sposób przewożenia zakupów do ich domu" – mówi Wolfgang Vogt, dyrektor ds. finansowych i pracowniczych w toom Baumarkt.

Bosch ma już doświadczenie w obszarze usług mobilnych. W 2016 r. wprowadził system wypożyczania skuterów elektrycznych pod nazwą Coup. Usługa jest dostępna w Berlinie, Paryżu i Madrycie, a flota skuterów liczy 3500 sztuk. W Niemczech co 10. samochód używany w carsharingu ma napęd elektryczny. Zarówno w przypadku wynajmu skuterów, jak i samochodów dostawczych Bosch postawił wyłącznie na pojazdy elektryczne.

Usługa van-sharingu będzie początkowo oferowana w centrach budowlano-ogrodniczych w Berlinie, Frankfurcie, Lipsku, Troisdorfie i Freiburgu. W tych miejscach są już dostępne stanowiska do ładowania małych elektrycznych pojazdów ciężarowych StreetScooter. Bosch dostarcza do nich komponenty układu napędowego.