http://www.transporttm.pl/news/429/20/Grupa-Bosch-w-Polsce-rekordowe-inwestycje-i-zatrudnienie

Warsztat i opony

Grupa Bosch w Polsce: rekordowe inwestycje i zatrudnienie

29-05-2018
Grupa Bosch osiągnęła w ub. roku w Polsce obroty 5,2 mld zł, co oznacza 5-% wzrost w porównaniu do poprzedniego roku. „Rekordowymi inwestycjami, które wpłynęły na wzrost zatrudnienia, uczciliśmy jubileusz 25-lecia naszej działalności w Polsce, udowodniając tym samym, jak strategiczny dla koncernu Bosch jest polski rynek. W ub. roku zakończyliśmy budowę 3 fabryk, stworzyliśmy własne centrum serwisowe elektronarzędzi, uruchomiliśmy produkcję podzespołów do najnowszych zespołów mocy układu hamowania iBooster 2. Generacji.

W 2018 r. chcemy utrzymać silne tempo wzrostu. W planach mamy budowę kolejnej fabryki AGD, budowę centrum R&D, uruchomienie nowych projektów w fabryce układów hamulcowych. Dynamicznie wchodzimy na rynek z nowymi produktami opartymi na IoT, takimi jak rozwiązania dla Przemysłu 4.0, inteligentne domy i inteligentne miasta.” – powiedziała Krystyna Boczkowska, prezes spółki Robert Bosch i reprezentantka Grupy Bosch w Polsce podczas konferencji prasowej w Warszawie.

W ciągu ostatnich 3 lat Bosch zainwestował w Polsce prawie 1,3 mld zł, przy czym w samym 2017 r. inwestycje wyniosły 570 mln zł. Wspomniane wybudowane fabryki to dwie produkujące AGD we Wrocławiu i siaAbrasives w Goleniowie. W 2018 r. BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego planuje otwarcie nowoczesnego centrum logistycznego w Łodzi i budowę nowego centrum logistycznego we Wrocławiu. Ponadto BSH rozpocznie budowę wręcz super-nowoczesnego centrum badań i rozwoju w Łodzi. Planowany jest również dalszy rozwój Centrum Kompetencyjnego IT w Warszawie. W ciągu ostatniego roku zatrudniono ponad 100 osób, obecnie ponad 200 specjalistów pracuje tam nad rozwiązaniami IT unowocześniającymi biznes i produkcję. Należą do nich aplikacje dla Industry 4.0, e-commerce, Cyber Security oraz Product Lifecycle Management.

Na koniec ub. roku Grupa Bosch zatrudniała w Polsce 6,4 tys. osób, o ponad 20% więcej niż w rok wcześniej. Należący do dywizji Mobility Solutions dział Części Samochodowych odnotował w 2017 r. dwucyfrowy wzrost obrotów, powiększając udziały rynkowe. Ważnym elementem strategii jest rozwijanie sieci warsztatów samochodowych pod markami Bosch Car Service i AutoCrew. Obecnie zrzesza ona ponad 400 autoryzowanych warsztatów i jest największą w Polsce siecią związaną z producentem części zamiennych. Jeszcze szybciej rozwijała się produkcja układów hamulcowych w Fabryce Bosch w Mirkowie k. Wrocławia, w ub. roku sprzedaż zwiększyła się tam o ponad 70%.

Zakład po raz kolejny odnotował wzrost produkcji, zatrudnienia oraz inwestycji. W porównaniu do 2016 r. produkcja Zespołów Mocy Hamowania wzrosła z 2,6 do 3,7 mln szt. (bez części przeznaczonych na rynek wtórny, w których zakład jest światowym liderem). W 2018 r. przewiduje się wzrost produkcji do 4,2 mln szt., a zatrudnienie przekroczy poziom 1000 pracowników. Do najważniejszych inwestycji minionego roku należy uruchomienie wewnętrznego, zaawansowanego technologicznie procesu anodowania, rozszerzenie parku maszynowego o nowe cztero-wrzecionowe centrum SW, a także zwiększenie zdolności produkcyjnych o linię TMC do produkcji pomp hamulcowych i nową linię do montażu finalnego konwencjonalnych zes-połów mocy TR4S.

W 2021 r. zakład planuje przekroczenie 6 mln szt. zes-połów mocy hamowania, co jest równoznaczne ze wzrostem liczby zatrudnionych, także w działach rozwoju. We wrocławskiej fabryce znajduje się jedyne w Europie centrum badań i rozwoju Grupy Bosch, które jest odpowiedzialne za tworzenie i rozwijanie zbiorników na płyn hamulcowy.

W ciągu ostatnich 3 lat fab-ryka przeprowadziła wiele nowych uruchomień, a oferta powiększyła się o 24 produkty w 3 grupach: konwencjonalnych zespołów mocy TR4S, iBoostera 1 Generacji i najnowszego iBoostera 2 Generacji (dla Hondy CRV i City). IBooster to autonomiczny zes-pół mocy hamowania, działający bez konieczności wspomagania podciśnieniem wytwarzanym przez silnik benzynowy lub pompę w dieslu. Układ, stworzony w oparciu o wizję bezwypadkowej jazdy, zsynchronizowany z nowoczesnymi, automatycznymi systemami bezpieczeństwa, może być instalowany w pojazdach z silnikami spalinowymi, ale przede wszystkim w hybrydowych i elektrycznych. Wrocławska fabryka została wybrana jedną z 4 na świecie, jakie produkują najnowsze iBoostery 2. Generacji. Ta decyzja jest kluczowa dla stabilnego rozwoju zakładu, a jednocześnie ma istotne znaczenie dla firmy Bosch Rexroth i pośrednio całego polskiego przemysłu.

Zakład w Mirkowie jako jeden z pierwszych zaczął stosować zasady organizacyjne zgodne z ideą Przemysłu 4.0, a Bosch Rexroth specjalizuje się w rozwiązaniach automatyzacji przemysłu i jednym z poligonów jest właśnie produkcja zelektronizowanych iBoosterów. Ale nie jedynym: spółka zwiększyła w ub. roku przychody o 12%. Przyczyniła się do tego, podobnie jak w globalnych obrotach, lepsza koniunktura w branży maszyn roboczych, ale oczkiem w głowie staje się Fabryka Przyszłości z elastycznymi liniami produkcyjnymi.

Stabilny wzrost odnotował sektor Consumer Goods, do którego należą BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowegooraz dział Elektronarzędzi. W 2017 r. uruchomiono sprzedaż narzędzi profesjonalnych linii Bosch Blue w sieciach wielkopowierzchniowych, co spowodowało znaczną poprawę wyników i umocniło pozycję Bosch jako lidera w Polsce.