http://www.transporttm.pl/news/263/126/Pierwsze-Daily-CNG-dla-Moulinot-Compost-Biogaz

Samochody dostawcze

Pierwsze Daily CNG dla Moulinot Compost & Biogaz

28-03-2017
Przedsiębiorstwo Moulinot Compost & Biogaz powstało w 2013 r. jako część projektu pilotażowego, w którym udział wzięło 80 firm (m.in. restauracje, firmy cateringowe, hotele, sklepy i szkoły). Głównym celem firmy jest prowadzenie zbiórki bioodpadów i świadczenie usługi tzw. repurposingu, czyli zmiany przeznaczenia. Projekt był ukierunkowany na ograniczanie marnotrawstwa żywności i jednoczesną ochronę środowiska.

Stephan Martinez, paryski restaurator i założyciel firmy, która rozpoczęła działalność eksploatując jeden z pierwszych 19-tonowych IVECO Stralis napędzanych CNG, postanowił rozszerzyć działalność Moulinot Compost & Biogaz, uzupełniając flotę o nowe pojazdy. W połowie lutego Martinez odebrał pierwszego IVECO Daily CNG wyposażonego w kontener do zbiórki odpadów z puli 5 zamówionych.

Zasilany sprężonym gazem silnik 7-tonowego Daily rozwija moc 136 KM i maksymalny moment obrotowy 350 Nm. Moulinot Compost & Biogaz wybrała ten model przede wszystkim ze względu na jego ciche działanie i doskonałe parametry środowiskowe, o wiele lepsze niż oferowane przez porównywalne pojazdy z silnikami wysokoprężnymi, szczególnie gdy mowa o emisji cząstek stałych i tlenków azotu. Ponadto w obliczu wyzwań środowiskowych podnoszonych przez władze publiczne (a władze miejskie Paryża w szczególności) Daily CNG okazał się najbardziej skuteczną i natychmiast dostępną alternatywą dla przedsiębiorstwa wykonującego usługi komunalne zarówno w ciągu dnia, jak i w godzinach nocnych.

Pojazd został wyposażony w zabudowę ECOPAC SUPER o pojemności 8 m3 do zbiórki odpadów. Załadowywana od tyłu, jest opróżniana przez wywrót; producentem jest firma SEMAT należąca do grupy Zoeller, jak nasz Ekocel. Idealnie nadaje się do zbiórki bioodpadów: dzięki zastosowaniu hydraulicznej płyty do zagęszczania można optymalnie wykorzystać pojemność skrzyni i nośność podwozia, co umożliwia obsługę większego obszaru. Daily CNG, zaprojektowany specjalnie pod kątem eksploatacji na drogach o utrudnionym dostępie, szczególnie w centrach miast i na deptakach, charakteryzuje się zwartymi rozmiarami, a tym samym doskonałą zwrotnością. Ponadto jest wyposażony w pierwszy tego rodzaju kontener, który można oznakować materiałami samoprzylepnymi na całej długości. Pozwala to firmie na promowanie marki i podejścia przyjaznego dla środowiska w całym regionie paryskim.

Moulinot Compost & Biogaz przetworzyła łącznie 3809 t bioodpadów, produkując 228 540 m3 biogazu i 3619 t nawozu. Stephan Martinez otrzymał nagrodę „Prix Entreprises et Environnement” przyznawaną przez francuskie Ministerstwo Środowiska i agencję ADEME firmom wyróżniającym się dbałością o ochronę środowiska. Nagroda została wręczona na targach w 2016 r. w uznaniu osiągnięć firmy i w podziękowaniu za jej konsekwentne inwestycje w ochronę środowiska. Takie podejście do inwestowania wspiera również IVECO, europejski lider w zakresie zrównoważonego transportu.

IVECO Daily 70C14G zasilany sprężonym gazem ziemnym, wyposażony w wywrotkę ECOPAC SUPER przeznaczoną do bioodpadów, prezentowany na targach Pollutec 2016.