http://www.transporttm.pl/news/246/17/Pierwsze-Solarisy-Urbino-10-5-znalazly-nabywcow

Autobusy

Pierwsze Solarisy Urbino 10,5 znalazły nabywców

25-01-2017
Debiutujący podczas targów TRANSEXPO w Kielcach jesienią ub. roku autobus midi Urbino 10,5 został już kupiony przez 2 przewoźników. Austriacka firma Postbus zdecydowała się na 3 nowe Urbino o długości 10,5 m, a wielkopolskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych „Komorniki” Sp. z o. o. podpisało z Solarisem umowę na dostawę 2 Urbino 10,5, a także 6 nowych Urbino 12.

Pojazd zbudowano w oparciu o moduły 12-metrowego Urbino nowej generacji, skracając o przestrzeń pomiędzy 1. drzwiami a 2. osią. Co istotne dla przewoźników, w nowej propozycji zastosowano w większości te same elementy poszycia bocznego, co w wersji 12-metrowej. Zmiana konstrukcji spowodowała zmniejszenie rozstawu osi z 5900 do 4450 mm, dzięki czemu autobus jest bardziej zwrotny. Dzięki niewielkim rozmiarom i jest idealnym rozwiązaniem dla ciasnych i wąskich uliczek wielu europejskich miast. Front i tył pojazdu pozostały niezmienione.

W modelu dla austriackiego miasta Lienz zostanie zamontowany silnik DAF/PACCAR MX-11 o mocy 240 kW, który sprosta górzystym terenom tyrolskiej miejscowości. W pojeździe dla polskiego przewoźnika użyje się silnika Cummins ISB6.7 E6C 250B o mocy 186 kW. Obaj odbiorcy zdecydowali się na różne rozwiązania techniczne Urbino 10,5. Solaris dla Lienz będzie miał układ drzwi 1-2-0 i pomieści 26 pasażerów na miejscach siedzących, w tym 10 dostępnych z niskiej podłogi. Jego odpowiednik, który wyjedzie na ulice Komornik, zostanie wyprodukowany z układem drzwi 2-2-0 i 23 miejscami siedzącymi, z których 6 będzie dostępnych z niskiej podłogi. Solaris od wielu lat współpracuje z austriackim przewoźnikiem Postbus, jednym z największych przedsiębiorstw transportowych w kraju. Kontrakt na nowe Urbino 10,5 należy do umowy ramowej podpisanej pod koniec 2015 r., na mocy której Postbus może zamówić łącznie do 288 pojazdów. Dotychczas zrealizowano zamówienie na 32 autobusy. Odbiór 3 nowych klasy midi jest przewidziany na koniec lutego, a pierwsze dostawy na początek marca 2017.

Kontrakt na 2 nowe Urbino 10,5 i 6 nowych Urbino 12 jest największym do tej pory podpisanym z Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych „Komorniki”. Jesienią dołączą one do 3 Urbino w barwach wielkopolskiego przewoźnika, będą poruszać się po terenie gminy Komorniki i po Poznaniu.

Wszystkie pojazdy zamówione przez Postbus i PUK Komorniki zagwarantują komfort podróżującym dzięki wyposażeniu wnętrza m.in. w ekologiczne oświetlenie LED, wydajną klimatyzację i automaty biletowe.