http://www.transporttm.pl/news/238/17/Nowe-Solarisy-na-ulicach-Gdyni

Autobusy

Nowe Solarisy na ulicach Gdyni

03-01-2017
Gdynia zaczęła 2017 rok z 8 nowymi autobusami Solaris, wprowadzonymi uroczyście tuż przed Sylwestrem. Kupiło je konsorcjum firm Meteor z Jaworzna oraz Irex-1 i Irex-3 ze Świętochłowic, które wygrało przetarg na 10-letnią obsługę części zadań ZKM Gdynia na liniach S i Z.

Obie trasy są jednymi z najdłuższych odcinków komunikacji Trójmiasta. Sześć 12-metrowych Urbino będzie obsługiwać pospieszną trasę S łączącą Pustki Cisowskie i Śródmieście Gdyni z Sopotem, a 2 przegubowe będą kursować pomiędzy Żukowem a Gdynią, na linii Z. Dwa z nich, modele 18 metrowy i 12-metrowy, rozpoczęły pierwszy kurs pod Urzędem Miasta w Gdyni. Oficjalne wprowadzenie nowoczesnych pojazdów do ruchu nastąpiło na gdyńskim Bulwarze Nadmorskim.

Komfort podróżowania pasażerów znacznie wzrośnie dzięki udogodnieniom, w które wyposażono niskopodłogowe i ekologiczne autobusy. W pełni klimatyzowane pojazdy mają system informacji pasażerskiej współpracujący z systemem zapowiedzi głosowej przystanków wewnątrz i na zewnątrz. Dodatkowo mają cyfrowy monitoring rejestrujący obraz z wnętrza, jak i przed czołem autobusu, co zwiększa bezpieczeństwo. Oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne wykonano w oszczędnej technologii LED. Ponadto podróżni będą mogli podładować urządzenia mobilne w ładowarkach USB zamontowanych na poręczach.